Magia pereł, cz. 1

07/01/2018 326 0 0

Magia pereł, cz. 1

Wakacje to cudowny czas na poznawanie nowych miejsc, ludzi, nowych kultur i krajobrazów. Podczas moich wędrówek po świecie odkryłam na nowo coś nie nowego, a mianowicie perły i ich niezwykłe piękno. Już wcześniej w książkach o piratach czytałam o napadach na wyspę Margarita w Wenezueli w celu zdobycia bogactwa w postaci pereł.

Dowiedziałam się, że gdy Krzysztof Kolumb lądował w 1498 roku na złotych piaskach karaibskiej, bezimiennej jeszcze wtedy, wyspy, zobaczył Indian obwieszonych sznurami pereł. Największe były wielkości przepiórczego jaja. Gdy karawele postawiły żagle, by ruszyć do południowoamerykańskiego kontynentu, plotka o skarbach oddalonej od niego o 40 km wyspy popłynęła razem z nimi w świat.

Rok później Cristóbal de la Guerra w krystalicznych wodach na południu wyspy odnalazł kolonie perłopławów. Załadował na statek 40 kilogramów srebrzących się pereł i zawiózł łup do Hiszpanii, która na 300 lat objęła wyspę protektoratem.

Perły wywołały na dworze królewskim zachwyty nie mniejsze niż złoto z kontynentu. Zaczęła się perłowa gorączka. Na wyspę ściągnęli poszukiwacze, a piraci nanieśli ją na swoje mapy.

Wyspę, z której pochodziły perłowe cuda, nazwano Margaritą – co po łacinie oznacza perłę.

Od najdawniejszych czasów perły zaliczane były do najcenniejszych klejnotów. Ich urok i wartość przyrównywano do kamieni szlachetnych, takich jak diament, rubin, szmaragd, czy niebieski szafir. Już od czasów starożytnych perłom przypisywano szczególną moc. Były one nie tylko ozdobą, lecz i amuletem, lekarstwem oraz symbolem. W okresie renesansu uważano, że perły chronią przed złym spojrzeniem, rzucanym urokiem, a także umożliwiają przepowiadanie przyszłości.


Właściwości pereł:

Perły ze względu na swoje organiczne pochodzenie równoważą rytm naszego życia i gospodarkę hormonalną z cyklami Księżyca. Powinny stanowić dodatek codziennego stroju w szczególności tych kobiet, których miesięczne cykle są nieregularne, a dolegliwości kobiece utrudniają normalne funkcjonowanie. Polecane są również kobietom, które mają problem z zajściem w ciążę, a także kobietom w ciąży lub w okresie przekwitania. Pomagają, mówiąc w przenośni, „odrodzić się na nowo” lub „zrzucić starą skórę węża”, czyli zamknąć pewien rozdział i rozpocząć nowy etap w życiu. Dodatkowo pogłębiają poczucie własnej wartości, samoakceptację, dodają atrakcyjności i kobiecości. Możemy po prostu siebie polubić, poczuć się pięknie i w rzeczywistości tak być postrzegane przez innych.

Jeśli chodzi o przesąd, iż perły to łzy czyli coś, co przynosi nieszczęście, nie wierzmy mu. Jeżeli mamy kojarzyć je ze łzami - to tylko tymi ze szczęścia. Ewentualnie ze łzami oczyszczającymi nasze emocje po tym, co się skończyło, by mogło zacząć się coś zupełnie innego, lepszego.


Perły wg medycyny niekonwencjonalnej:

• Zawierają duże ilości wapnia, stąd mogą pomóc w przypadku chorób spowodowanych brakiem tego elementu, np. wzmacniają kości i zęby.
• Stymulują procesy oczyszczania organizmu oraz obniżają poziom cholesterolu.
• Wspomagają leczenie chorób wątroby.
• Niwelują chroniczne bóle głowy i migreny.
• Pomagają przy zwalczaniu alergii, astmy, przy przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli i infekcji płucnych.
• Wzmacniają system nerwowy, gruczoły nadnerczy, śledzionę oraz mięśnie.
• Łagodzą objawy choroby wrzodowej żołądka, działają korzystnie na jelita i stymulują trawienie.
• Pomagają przy dolegliwościach serca i układu krążenia, anemii a także dróg oddechowych.
• W tradycyjnej medycynie chińskiej proszek perłowy stosowano bezpośrednio na skórę dla jej odżywienia i opóźnienia procesów starzenia.
• Perły mają zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania, stąd zapobiegają niekorzystnym następstwom jego działania – powstawaniu wolnych rodników i starzeniu się skóry.

Jeżeli podobał wam się artykuł, lub chcielibyście podzielić się jakimikolwiek uwagami, także na temat pereł, zostawcie komentarz, a jeśli zachęciliście się do pereł, poniżej znajduje się nasza oferta. Pamiętajcie, że wykonujemy też biżuterię na indywidualne zamówienie. ;)

Tagi: Perły

Powiązane produkty

Naturalna perła

Naturalna perła

Bransoletka z naturalnych pereł hodowanych na gumce silikonowej. Perły posiadają charakterystyczne r..

40,00 PLN

Napisz komentarz

Włoski gust, biżuteria w Toskanii, cz. 1

W tym roku, wraz z mężem postanowiliśmy zrobić sobie wakacje jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, w połowie maja. Po mniej więcej roku przygotowań, żądni przygód, wsiedliśmy na nasz motocykl i ruszyliśmy w podróż życia. Dwa dni spędzone w drodze, podczas których przejechaliśmy cztery państwa.


905 0 0

Magia pereł, cz. 2

W poprzednim artykule opisaliśmy krótko historię pochodzenia oraz właściwości pereł. Dziś skupimy się na tym, jak powstają perły.


208 0 0

Czarna perła

Chociaż jest wiele kolorów pereł i znawcy najbardziej podziwiają różowe, ja najbardziej lubię czarne...


157 0 0