Magia pereł, cz. 2

11/01/2018 156 0 0

Magia pereł, cz. 2

W poprzednim artykule opisaliśmy krótko historię pochodzenia oraz właściwości pereł. Dziś skupimy się na tym, jak powstają perły. Perły są pochodzenia organicznego, a ich powstanie zawdzięczamy perłopławom. Zanim poznano w jaki sposób powstaje perła i jak hodować perłopławy, trzeba było zniszczyć (otworzyć) 15 tysięcy perłopławów, aby znaleźć jedną naturalną perłę.

Ponad 100 lat temu zaczęto zakładać hodowle pereł. Średnia farma posiada do 50 tysięcy perłopławów, a z tego tylko 40 procent daje perły, które mogą być użyte do tworzenia biżuterii. Wartościowe okazy stanowią tylko 4-10 procent. Wielkość, kolor, kształt zależą od jakości hodowli i regionu, z którego pochodzą perłopławy.

W 1926 roku Międzynarodowy Kongres Jubilerów uznał perły hodowane za klejnoty równie cenne jak perły naturalne, oficjalnie potwierdzając ich wartość. Ostatecznie więc zakończono spór o istotę pereł naturalnych, przyjmując dzikie okazy za zbyt rzadkie, by istniały w obrocie na rynku pereł, a za sztuczne uznając jedynie częste imitacje i falsyfikaty.

Na świecie najbardziej znane są cztery wielkie kultury pereł:

• AKOYA (tradycyjna japońska, zwana od nazwy małży) wraz z BIWA (słodkowodna odmiana AKOYA, nazwa od jeziora),
• chińska hodowla pereł rzecznych,
• perły z mórz południowych,
• perły z Tahiti.

Perły hodowane, to również prawdziwe perły. Są one tak jak ich naturalny odpowiednik wytwarzane przez mięczaki. Różnica jest jedynie taka, iż perły hodowane powstają na farmach w warunkach regulowanych przez człowieka, a ziarenko piasku z którego powstaje perła zastępowane jest specjalnym implantem umieszczanym ręcznie przez człowieka.

Po umieszczeniu implantu w muszli, mięczak zachowuje się jak w naturalnym środowisku - obce ciało zaczyna otaczać masą perłową tworząc w ten sposób perłę. W dzisiejszych czasach, wszystkie perły w obrocie to perły hodowane, gdyż naturalne nie są już praktycznie poławiane ze względu na ochronę środowiska. W ostatnich latach chińscy hodowcy udoskonalili proces hodowli pereł i opracowali metodę pozwalającą na otwieranie małży bez ich zabijania. Mogą również obracać zalążek, uzyskując w ten sposób bardziej krągłe perły.

Japończycy natomiast umieszczają w perłopławie implanty wytworzone z ich muszli, dzięki czemu perły Akoya wyróżniają się większą symetrią i lepszą jakością.

Shell pearls to perły wytwarzane przez człowieka z materiału identycznego jak naturalny. Perła ta pochodzi z Wietnamu, gdzie muszle perłopławów są przetwarzane na masę perłową (skład muszli jest identyczny jak perły) z której formowana jest perła. Ponieważ jest to wyrób człowieka, perły te charakteryzują się idealną kulistością i występują w każdej kolorystyce. Wykonane są z tego samego materiału co autentyczne perły, zachowując swój blask, trwałość, gramaturę, ciężar, chłód.

Jeżeli podobał wam się artykuł, lub chcielibyście podzielić się jakimikolwiek uwagami, także na temat pereł, zostawcie komentarz, a jeśli zachęciliście się do pereł, poniżej znajduje się nasza oferta. Pamiętajcie, że wykonujemy też biżuterię na indywidualne zamówienie. ;)

Tagi: Perły

Powiązane produkty

Naturalna perła

Naturalna perła

Bransoletka z naturalnych pereł hodowanych na gumce silikonowej. Perły posiadają charakterystyczne r..

40,00 PLN

Napisz komentarz

Magia pereł, cz. 1

Wakacje to cudowny czas na poznawanie nowych miejsc, ludzi, nowych kultur i krajobrazów. Podczas moich wędrówek po świecie odkryłam na nowo coś nie nowego...


281 0 0

Czarna perła

Chociaż jest wiele kolorów pereł i znawcy najbardziej podziwiają różowe, ja najbardziej lubię czarne...


31 0 0